دکوراسیون منزل کوچک و مدرن

دکوراسیون منزل کوچک و مدرن

طی سال های گذشته با افزایش قیمت زمین و مسکن و تغییر سبک زندگی آپارتمان های کوچک و نسبتا مدرن جای خانه های بزرگِ قدیمی را گرفته است. اغلب در شهرهای بزرگ زوج های جوان زندگی خود را در یکی از همین خانه های نقلی شروع می کنند. شاید برای خیلی از افراد زندگی کردن در یکی از این خانه های کوچک بسیار دلسرد کننده باشد. اما سبک مینیمال که یکی از سبکهای معماری مدرن است، می تواند چیدمان این خانه های نقلی را حتی از خانه های بزرگ هم جذابتر کند.

در این مطلب راهکار هایی برای نحوه چیدمان منازل کوچک، به سبک مدرن و مینیمال مطرح شده است اما قبل از این کار لازم است که به دو مورد مهم اشاره شود.

تاثیر نقشه خانه بر دکوراسیون منزل

به نقشه منزلی که انتخاب میکنید دقت کنید:

حالا که شرایط زندگی شهری، امکانات مالی و … ما را به سمت خرید یا اجاره یک واحد نقلی سوق داده، باید به چه مواردی دقت کنیم تا بتوانیم بهترین انتخاب را داشته باشیم؟ یعنی خانه ای بخریم؛ اجاره کنیم که با وجود کم بودن فضا بتوانیم در آن حسِ آسایش را تجربه کنیم.وقتی صحبت از یک واحد آپارتمان زیر ۶۰متر در میان باشد، ترجیحا باید فضاهای تقسیم، ورودی و اتصال دهنده ها کمترین مساحت ممکن را به خود اختصاص دهند و یا حذف شوند.

تناسبات نقشه: دقت کنید که پلان منزل شما خیلی کشیده نباشد. در این صورت شما عملا با یک راهروِ دراز روبرو هستید که احتمالا در انتها به اتاق خواب میرسد. بهترین فرمی که خانه کوچک شما میتواند داشته باشد این است که حداقل پلان نشیمن به مربع نزدیک باشد.

اهمیت نور: در هر فضایی غیر قابل انکار است اما وقتی در مورد یک منزل کوچک حرف میزنیم این اهمیت دو چندان می شود. به جهت جغرافیایی پنجره ها دقت کنید که رو به جنوب باشد.

هر چه قفسه و کابینت و کمددیواری بیشتری در منزل داشته باشید شانس بهتری برای گنجاندن وسایل خود در خانه خواهید داشت.

فضاهای پرت و بی مصرف و یا جای اشتباه ستون ها همیشه باعث دردسرند. اما در یک متراژ ۵۰-۶۰ متری ابدا قابل قبول نیستند.

در مورد آشپزخانه نظرات بسیاری مطرح است اما آدم ها با توجه به فرهنگ و سبک زندگی خود توقعات متفاوتی از یک آشپزخانه ایده آل دارند. طبق تجربه شخصی که من داشتم اگر کانتر(پیشخوان) قابلیت جابجایی داشته باشد، اوقاتی که دوست دارید چیدمان خانه را تغییر دهید، می توانید با حرکت دادن آن فضای جدیدی خلق کنید.

اصل اول برای چیدمان منزل مدرن و مینیمال

وقت آن رسیده که در راه و روش زندگی خود تجدید نظر کنیم:

در خانه کوچک خود به دنبال آرامش هستید؟ انبوه وسایل، ابزارها و لباس ها پیرامون شما را احاطه کرده و از اینکه نمیتوانید آنها را در فضای مختصری که در اختیار دارید ساماندهی کنید، کلافه اید؟ آیا شما هم همه تقصیر را به گردن منزل کوچکتان می اندازید؟

جای موضوعی که می خواهیم مطرح کنیم همین جاست؛ یعنی قبل از ارائه راهکارهای طراحی داخلی خانه. بخش مهمی از مسائلی که مردم در آپارتمان های کوچک خود دارند، برمیگردد به مسائل فرهنگی. کسی که اهل انباشتن وسایل بی مصرف و اضافی در زندگی خود باشد، حتی اگر بهترین طراح دکوراسیون داخلی هم خانه اش را بچیند، باز نمی تواند از فضای زیبا و آرامش بخش خود لذت ببرد. بسیاری از ابزارهایی مثل سرویس چاقو، سرخ کن، چای ساز، تستر و… که به ردیف روی کانتر آشپزخانه ها جا خوش کرده اند، عملا هیچ وقت مورد استفاده قرار نمیگیرند. پس چرا باید آنجا باشند؟

چرا همیشه فکر میکنیم که حتما باید یک سرویس کامل مبلمان را به زور هم که شده در نشیمن کوچک خود جا دهیم. در صورتی که وسایل هیچ تناسبی با ابعاد فضا ندارند. در مورد مهمان ها نگران نباشید. آنها خودشان جایی برای نشستن پیدا خواهند کرد.

ما نباید بی جهت به اشیا معنی بدهیم تا نگه شان داریم.

میتوانیم جسورانه زوائد را از زندگی خود حذف کنیم. این کار را برای آسایش خودمان میکنیم. به پیرامون خود نگاه کنید. چقدر از وسایلتان را واقعا لازم دارید؟ شما هم کلی لباس و کیف و کفش و… دارید که به ندرت از آنها استفاده میکنید؟ چقدر از آنها اضافه اند؟ نگران روز مبادا نباشید. آنها را ببخشید به کسانی که لازمشان دارند تا راحت تر زندگی کنید.

موضوعی که مختصری در مورد آن صحبت شد را می توانید تحت عنوان مینیمالیسم دنبال کنید.

مینیمالیسم بیشتر به عنوان یک مکتب ادبی و هنری شناخته شده است تا یک سبک زندگی. ولی در دنیای مصرف زده امروزی که انبوه وسایل و پوشاک بی کیفیت از حراجی ها سر از خانه ما در می آورند و به جز کلافگی چیزی عایدمان نمیکنند، سبک زندگی مینیمال در جذابیت و جسارت چیزی کمتر از آثار هنری ندارد.

نقش رنگ و نور در دکوراسیون خانه های کوچک و مدرن

حالا که خانه رویایی خود را پیدا کردید، چطور میخواهید آن را به فضای مطلوبی که در ذهن دارید تبدیل کنید؟

 رنگ: شما در فضای کوچک هم می توانید رنگ های شاد داشته باشید. رنگ مورد علاقه خود را در ترکیب با مکمل آن در نظر بگیرید و در زمینه ( منظور از زمینه کف و سقف و دیوارها هستند) خنثی جلوه بیشتری به آنها بدهید. مثلا اگر میخواهید که حتما رنگ قرمز را در فضای خود داشته باشید، میتوانید روی یک کاناپه به رنگ صورتی از کوسن های قرمز استفاده کنید.

نقش و نگار ها را کم کنید. هنگام انتخاب فرش و زیرانداز و نقش روی کاغذ دیواری ها دقت کنید که ریز نقش باشند و ترجیحا شامل طیف رنگی ملایم تری شوند. همین طور می توانید پرده ها را از جنس های حریر ساده و بدون طرح انتخاب کنید. در این صورت فضای دلبازتری در اختیار دارید.

بازی با نور: نور های تخت فضای شما را یکنواخت می کنند. در صورتی که از آباژور و هالوژن های سقفی در خانه استفاده کنید و در استفاده از نور تنوع به خرج دهید، به فضا عمق بخشیده اید.

چند نکته برای چیدمانی مدرن

اتاق خواب: با توجه به محدودیت فضا میتوانید از مبلمان تخت خواب شو یا تخت های دیواری استفاده کنید. در این صورت شانس بیشتری برای استفاده بهینه از فضای اتاق خواب خواهید داشت.

اگر اهل کتاب و مجله و کلا آرشیو هستید، پیشنهاد من قفسه بندی کامل یک ضلع از نشیمن است. حتی می توانید تلویزیون را دورن قفسه جا دهید.

حتما لازم نیست در پذیرایی یک ست کامل از مبلمان را قرار دهید. یک کاناپه راحت و احتمالا یک یا دوعدد پاف و یک میز جلو مبلی کوچک کار شما را راه می اندازند. همیشه تناسب اشیا با ابعاد فضا را در نظر بگیرید، سپس دست به انتخاب بزنید.

روی سطوح، میزها و کانتر را خلوت کنید. می توانید وسایل تزیینی و عکس ها را روی شلف های دیواری قرار دهید.

از نقشی که دیوارها میتوانند ایفا کنند، غافل نشوید. به جای میز کار که فضای زیادی اشغال میکند، از میزی که در دیوار تعبیه شده استفاده کنید. یا اینکه می توانید با آینه کاری داخل دیوارها فضا را بزرگتر نشان دهید.

بهتر است که به بوفه فکر نکنید. اگر ظرفی دارید که معنای خاصی برای شما دارد، می توانید جای مشخصی برای آن در نظر بگیرید. این شعار را به خاطر بسپارید که چیزی که عملکرد ندارد، زیبا نیست.

خیلی مهم است که خانه کوچک شما همیشه مرتب باشد. برای هر چیزی که سر از کانتر یا سطوح اتاق خواب و میز در می آورد یک جای مشخص پیدا کنید. مثلا کلید یا روزنامه و کیف پول و… .

از فضاهای پشت در غافل نشوید. میتوانید برای آویزان کردن لباس ها از آن استفاده کنید. از قفسه ها و سازماندهنده هایی که برای سروسامان دادن به شوینده ها و ابزارها در بازار موجودند، استفاده کنید.

از آنجا که امکان تغییر چیدمان به سختی حاصل می شود، برای تنوع بخشیدن به دکوراسیون خانه می توانید رومیزی، ظروف تزیینی، کوسن ها و تابلوها را هر چند وقت یکبار تعویض کنید.

پروژه های زگالی

مطالب مفید و خواندنی

دکوراسیون اتاق مستر

دکوراسیون اتاق مستر

دکوراسیون اتاق مستر مستر اتاق خواب اصطلاحی است که این روزها در دکوراسیون داخلی بسیار استفاده ...

بیشتر بخوانید
دکوراسیون و چیدمان چوبی برای اتاق کودک

دکوراسیون و چیدمان چوبی برای اتاق کودک

دکوراسیون و چیدمان چوبی برای اتاق کودک وقتی صحبت از چیدمان منزل می شود، چیدمان اتاق ...

بیشتر بخوانید
پرده کرکره چوبی در دکوراسیون داخلی

پرده کرکره چوبی در دکوراسیون داخلی

پرده کرکره چوبی در دکوراسیون داخلی پرده‌های کرکره‌ای در کل در دو نوع چوبی و فلزی ...

بیشتر بخوانید
پوسترهای سه بعدی در طراحی دکوراسیون

پوسترهای سه بعدی در طراحی دکوراسیون

پوسترهای سه بعدی در طراحی دکوراسیون پوستر همانند کاغذ دیواری می باشد که بر روی دیوار ...

بیشتر بخوانید
ایده هایی برای طراحی و اجرای دکوراسیون ویلا

ایده هایی برای طراحی و اجرای دکوراسیون ویلا

طراحی و ایده های خلاقانه برای دکوراسیون ویلا در سال ۲۰۲۱ ما زندگی را با مجموعه‌ای ...

بیشتر بخوانید
تفاوت شومینه برقی و شومینه گازی

تفاوت شومینه برقی و شومینه گازی

تفاوت شومینه برقی و شومینه گازی هیچ چیزی نمی تواند در یک روز سرد به اندازه  ...

بیشتر بخوانید
اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی رعایت نکردن اندازه ها در طراحی داخلی دکوراسیون داخلی منزل قوانین ...

بیشتر بخوانید
پنج رنگ فوق‌العاده در طراحی داخلی اتاق خواب

پنج رنگ فوق‌العاده در طراحی داخلی اتاق خواب

پنج رنگ فوق‌العاده در طراحی داخلی اتاق خواب در این مقاله شما را با ۵ رنگ ...

بیشتر بخوانید
سبک Glam در طراحی داخلی منزل

سبک Glam در طراحی داخلی منزل

سبک Glam در طراحی داخلی منزل خیلی از ما بلافاصله بعد از خرید خانه یا د ...

بیشتر بخوانید
نمایش بیشتر

لینک ها و کلمات کلیدی مفید

طراحی دکوراسیون فروشگاه /طراحی دکوراسیون در فروشگاه زگالی /تزئینات و تجهیزات ساختمانی زگالی ارایه دهنده ی خدمات طراحی دکوراسیون شیک ومدرن /طراحی دکوراسیون با سنگ آنتیک در فروشگاه زگالی /طراحی و اجرای سقف کاذب کشسانی در فروشگاه زگالی /انواع درب ها در طرح و مدل و رنگ های متنوع در فروشگاه زگالی /انواع پوسترهای دیواری در طرح و مدل و رنگ های متنوع در فروشگاه زگالی /چوب ترمووود /انواع کاغذ دیواری در طرح و مدل و رنگ های متنوع در فروشگاه زگالی /انواع متنوع و جدید پرده های کرکره در فروشگاه زگالی /پارکت های جدید و متنوع و با کیفیت بالا در فروشگاه زگالی /طراحی و اجرای انواع نرده و حفاظ استیل با استفاده از بهترین آلیاژ استیل در مجموعه زگالی /جدید ترین و به روز ترین موکت ها در طرح و رنگ های متنوع با کیفیت عالی و قیمت مناسب در مجموعه زگالی /درب ضد سرقت، امنیت خانه ارزش هزینه کردن دارد /آسمان مجازی یا سقف کشسان /نمایندگی فروش و اجرا پارکت رشت /نمایندگی فروش و اجرا پارکت گیلان /نمایندگی و فروش کاغذدیواری در رشت /انواع و مدل های کاغذ دیواری گیلان /انواع و مدل های کاغذ دیواری رشت /

ارتباط با ما

از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید

اطلاعات تماس

آدرس :رشت ، خیابان معلم ، ابتدای فاز دوم ، ساختمان نیک

فروشگاه : 33520821-013

مدیریت : 33521588-013

تلفکس : 33557023-013

ایمیل : info@zegali.ir

شماره تلگرام : 09115666337


instagram

زگالی | Zegali