موارد مهم در نگهداری و نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

موارد مهم در نگهداری و نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

تمامی وسایل موجود در آشپزخانه شدیدا در معرض آلودگی و چربی ها قرار دارند. به خصوص هود که کمترین توجه به آن می‌شود. وسیله ای که بالای اجاق گاز قرار گرفته و روغن تمامی غذاها را به خود جذب می کند. اگر خیلی وقته هود خود را تمیز نکردید و فکر می کنید به درستی کار نمی‌کند یعنی چربی زیادی در فیلتر آن جمع شده و به همین دلیل شما نیاز به تمیز کردن هود دارید.

هود آشپزخانه نقش مهمی درعبور دادن دود و بخار ناشی از پخت و پز و بوی غذاهای مختلف را به عهده دارد بنابراین نظافت و نگهداری از هود آشپزخانه سبب می شود که آشپزخانه ما کمتر در معرض آلودگی ها، چربی ها و بخار غذاها قرار گیرد.

بدون حضور هود آشپزخانه در بالای اجاق گاز، خیلی زودتر از حد معمول چربی روی دیوارها و سقف آشپزخانه شما رسوب می کند که این هم می تواند بسیار آزار دهنده باشد. عدم استفاده صحیح از هود و مراقبت نکردن از آن ممکن است باعث خرابی این وسیله شود.

اکثراً در هنگام تعمیر هود مشاهده می شود، هود آشپزخانه به دلیل عدم استفاده صحیح آنقدر در دور موتور خود چربی جمع کرده است که موتور را از کار انداخته و باید موتور هود  حتماً تعویض شود. بنابراین کارکرد روزانه حداقل ۲۰ دقیقه حتی اگر آشپزی هم ندارید سبب عدم چربی گیری هود می شود. لطفاً این مدت زمان را در دو بازه ۱۰ دقیقه ای رعایت کنید و بگذارید هود آشپزخانه در این مدت کار کند.

یکی دیگر از نکات مهم نگهداری هود آشپزخانه شستشوی آن است.  به علامت شستشوی فیلتر و تعویض فیلتر که روی پلان هود مشخص است توجه کرده و این کار را حتما انجام دهید. فیلتر ها راه پس از ۲ یا ۳ماه مصرف از هود جدا کنید و در یک ظرف بزرگ آب جوش گذاشته و به آن جوش شیرین اضافه کنید و پس از۱۰ الی ۱۵دقیقه فیلتر را با مایع ظرفشویی و فرچه پلاستیکی خوب بشویید. پس از خشک شدن کامل  فیلتر را دوباره در جای خود قرار دهید.

به نظافت هود اهمیت بدهید و توجه داشته باشید حین تمیز کردن هود، این وسیله خاموش باشد. ضمنا صبر کنید هود کاملا خنک شود و پس از آن اقدام تمیز کردن آن کنید.

برای تمیز کردن هود های شیشه ای این کار را حداقل ۱ ساعت پس از خاموش کردن هود انجام دهید.

برای تمیز کردن هودهای استیل از تمیز کننده مخصوص با عنوان محافظ استیل استفاده کنید.

گاهی بر اثر لانه گذاری پرندگان یا عدم دقت در هنگام ساخت ساختمان خروجی هوا مسدود می شود لازم است هنگام نصب هود، خروجی حتماً چک شود و در صورت بسته بودن حتماً راه آن باز شود. در صورت مسدود بودن مسیر خروجی فشار وارده سبب سوختن موتور هود می گردد.

در صورت نوسان برق حتماً از محافظ های مخصوص استفاده کنید؛ دقت نمائید این محافظ ها کاملا با محافظ دیگر وسایل آشپزخانه متفاوت است.

حتما برق ورودی هود را از بالای کابینت تامین نموده و از قرار دادن دو شاخه در پریزهای بالای گاز رومیزی جداً پرهیز نمائید. این امر سبب کاهش خطر آتش سوزی خواهد شد.

تمیز کردن سطوح داخلی هود

برای این کار به موارد زیر نیاز دارید:

اسپری چربی زدا

مسواک نرم

دستمال کاغذی یا دستمال تمیز کننده

مرحله اول: اسپری کردن ضدچربی

سطح گاز را از ظروف خالی کنید، سپس اسپری را روی سطح داخلی هود به کار ببرید و بگذارید حداقل پانزده دقیقه بماند.

مرحله دوم: پاک کردن اسپری

با کمک دستمال کاغذی اسپری و ذرات چربی را پاک کنید. اگر باز هم چربی مانده، اسپری را به مسواک آغشته کرده و این قسمت ها را تمیز کنید.

مرحله سوم: شستن

قسمت های باقی مانده را بشویید. در نهایت یک دستمال کاغذی یا پارچه را به آب گرم آغشته کرده و بقایای اسپری از قسمت های داخلی را تمیز کنید.

تمیز کردن فیلتر هود

اصلی ترین مرحله تمیز کردن هود تمیز کردن فیلتر هود است که باعث افزایش عملکرد هود می شود.

برای این کار به موارد زیر نیاز دارید:

آب جوش یا گرم

جوش شیرین

مایع ظرفشویی

فرچه یا بُرس

ظرف بزرگ برای شست و شوی فیلتر ( مقاوم در براب گرما و شوینده‌ها)

حوله پارچه ای یا کاغذی

مرحله اول: جدا کردن فیلتر هود

ابتدا فیلتر را جدا کنید، فیلتر ها به آسانی از قسمت زیرین آن جدا می شوند، برای این کار می توانید از دفترچه راهنمایتان استفاده کنید.

مرحله دوم: ظرف بزرگ برای شست و شوی فیلتر هود

این ظرف باید در برابر گرما ناشی از آبجوش و یا مواد شوینده خراب نشود، پس به این نکته توجه کنید. برای این کار از سینک ظرفشویی نیز می توانید استفاده کنید، اما مراقب باشید که فیلتر بر روی سطوح آن خط و خش ایجاد نکند، فیلتر در آن قرار دهید و تمام سطح آن را با آب گرم مرطوب کنید، هرچه دمای آب بالاتر باشد بهتر است.

مرحله سوم:اضافه کردن شوینده و جوش شیرین

وقتی تمام سطح فیلتر هود  را آب فرا گرفت، یک یا دو قاشق غذاخوری ماده شوینده به آن اضافه کنید و سپس یک دوم تا یک چهارم جوش شیرین را در آب حل کرده و به صورت مساوی بر روی تمام قسمت های هود بریزید.

مرحله چهارم:مکث

به اندازه ۱۰ دقیقه زمان دهید تا فیلتر در این محلول غوطه ور بماند تا تمام ذرات از آن جدا شود، این کار باعث می شود که مراحل بعدی را آسان تر پشت سر بگذارید.

مرحله پنجم: لایه برداری

در این مرحله با فرچه و یا بُرس خود، باقی مانده چربی ها را پاک کنید، این کار را با ملایمت انجام دهید و مطمئن شوید تمام ذرات از روی هود پاک شده است.

مرحله ششم:شستشو و خشک کردن

فیلتر هود را از درون ظرف خارج کنید و آب ظرف را تخلیه کنید و دوباره با مقداری آب گرم فیلتر را آبکشی کنید تا تمام بقایا مواد شوینده از روی آن پاک شود، سپس با یک حوله پارچه ای یا کاغذی آن را کاملا خشک کنید و درآخر فیلتر را در مکان اولیه خود نصب کنید.

تمیز کردن قسمت های بیرونی

نحوه تمیز کردن قسمت بیرونی به نوع وسایل به کار رفته در هود بستگی دارد. اغلب هودهای زیر کابینت یا دریچه های مایکروویو از جنس استیل یا فلز هستند. با یک محلول مناسب این جنس این قسمت ها را تمیز کرده و با یک پارچه تمیز چربی را پاک کنید. برای پیشگیری از بروز لکه روی استیل یک یا دو قطره روغن زیتون را روی دستمال میکروفیبر زده و سطح استیل را تمیز کنید.

هودهای بزرگ تزیینی باید هر هفته یا هر ماه تمیز شوند تا ظاهر زیبای خود را حفظ کنند. در انواع مختلف هود از دستور سازنده استفاده کنید. هودهای فلزی مس و برنج باید به خوبی تمیز شوند تا ظاهر براق شان حفظ شود.

منبع: وب سایت داتیس

 

 

 

 

پروژه های زگالی

مطالب مفید و خواندنی

دکوراسیون اتاق مستر

دکوراسیون اتاق مستر

دکوراسیون اتاق مستر مستر اتاق خواب اصطلاحی است که این روزها در دکوراسیون داخلی بسیار استفاده ...

بیشتر بخوانید
دکوراسیون و چیدمان چوبی برای اتاق کودک

دکوراسیون و چیدمان چوبی برای اتاق کودک

دکوراسیون و چیدمان چوبی برای اتاق کودک وقتی صحبت از چیدمان منزل می شود، چیدمان اتاق ...

بیشتر بخوانید
پرده کرکره چوبی در دکوراسیون داخلی

پرده کرکره چوبی در دکوراسیون داخلی

پرده کرکره چوبی در دکوراسیون داخلی پرده‌های کرکره‌ای در کل در دو نوع چوبی و فلزی ...

بیشتر بخوانید
پوسترهای سه بعدی در طراحی دکوراسیون

پوسترهای سه بعدی در طراحی دکوراسیون

پوسترهای سه بعدی در طراحی دکوراسیون پوستر همانند کاغذ دیواری می باشد که بر روی دیوار ...

بیشتر بخوانید
ایده هایی برای طراحی و اجرای دکوراسیون ویلا

ایده هایی برای طراحی و اجرای دکوراسیون ویلا

طراحی و ایده های خلاقانه برای دکوراسیون ویلا در سال ۲۰۲۱ ما زندگی را با مجموعه‌ای ...

بیشتر بخوانید
تفاوت شومینه برقی و شومینه گازی

تفاوت شومینه برقی و شومینه گازی

تفاوت شومینه برقی و شومینه گازی هیچ چیزی نمی تواند در یک روز سرد به اندازه  ...

بیشتر بخوانید
اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی

اشتباهات رایج در طراحی دکوراسیون داخلی رعایت نکردن اندازه ها در طراحی داخلی دکوراسیون داخلی منزل قوانین ...

بیشتر بخوانید
پنج رنگ فوق‌العاده در طراحی داخلی اتاق خواب

پنج رنگ فوق‌العاده در طراحی داخلی اتاق خواب

پنج رنگ فوق‌العاده در طراحی داخلی اتاق خواب در این مقاله شما را با ۵ رنگ ...

بیشتر بخوانید
سبک Glam در طراحی داخلی منزل

سبک Glam در طراحی داخلی منزل

سبک Glam در طراحی داخلی منزل خیلی از ما بلافاصله بعد از خرید خانه یا د ...

بیشتر بخوانید
نمایش بیشتر

لینک ها و کلمات کلیدی مفید

طراحی دکوراسیون فروشگاه /طراحی دکوراسیون در فروشگاه زگالی /تزئینات و تجهیزات ساختمانی زگالی ارایه دهنده ی خدمات طراحی دکوراسیون شیک ومدرن /طراحی دکوراسیون با سنگ آنتیک در فروشگاه زگالی /طراحی و اجرای سقف کاذب کشسانی در فروشگاه زگالی /انواع درب ها در طرح و مدل و رنگ های متنوع در فروشگاه زگالی /انواع پوسترهای دیواری در طرح و مدل و رنگ های متنوع در فروشگاه زگالی /چوب ترمووود /انواع کاغذ دیواری در طرح و مدل و رنگ های متنوع در فروشگاه زگالی /انواع متنوع و جدید پرده های کرکره در فروشگاه زگالی /پارکت های جدید و متنوع و با کیفیت بالا در فروشگاه زگالی /طراحی و اجرای انواع نرده و حفاظ استیل با استفاده از بهترین آلیاژ استیل در مجموعه زگالی /جدید ترین و به روز ترین موکت ها در طرح و رنگ های متنوع با کیفیت عالی و قیمت مناسب در مجموعه زگالی /درب ضد سرقت، امنیت خانه ارزش هزینه کردن دارد /آسمان مجازی یا سقف کشسان /نمایندگی فروش و اجرا پارکت رشت /نمایندگی فروش و اجرا پارکت گیلان /نمایندگی و فروش کاغذدیواری در رشت /انواع و مدل های کاغذ دیواری گیلان /انواع و مدل های کاغذ دیواری رشت /

ارتباط با ما

از طریق فرم زیر با ما در ارتباط باشید

اطلاعات تماس

آدرس :رشت ، خیابان معلم ، ابتدای فاز دوم ، ساختمان نیک

فروشگاه : 33520821-013

مدیریت : 33521588-013

تلفکس : 33557023-013

ایمیل : info@zegali.ir

شماره تلگرام : 09115666337


instagram

زگالی | Zegali